Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat
A szakszolgálat szakmai szolgáltatásainak alapelvei
1. Az intézmény szakmai függetlensége.
2. Az intézmény szakmai szolgáltató jellege.
3. Az intézmény nyitottsága, átláthatósága.
4. A szakmai szolgáltatások színvonalának biztosítása.
5. A gyermek mindenek felett álló érdekének figyelembe vétele.
6. A diszkrimináció tilalma.
7. Az integráció alapelve.
8. A normalizáció alapelve.
9. A fenti alapelvből származtatható szükséglet közeli ellátás elve.
10. A decentralizáció alapelve.
11. Az együttműködés alapelve (minden gyermekvédelmi szolgáltatóval és szolgáltatással, a kliensekkel és azok hozzátartozóival).
A szakszolgálat szakmai szolgáltatásainak célja
1. Felkészült szakemberekkel, magas szakmai színvonalú térségi gyermekvédelmi szakértői bizottsági munka biztosítása, melynek eredményeként, olyan körültekintő, részletes, szükségleteket feltáró szakmai vélemények születnek, amelyek biztonsággal megalapozzák az egyéni elhelyezési tervek és javaslatok elkészítését és alapvetően meghatározzák az egyéni gondozási-nevelési tervek főbb irányait, szemléletét.
2. A gondozási helyre tett javaslatokkal biztosítani a szakellátásban részesülő gyermekek számára szükségleteiknek megfelelő családpótló ellátást, biztonságuk, korukhoz és szükségleteikhez igazodó gondozást, nevelést, egészséges személyiségfejlődést, egészséges környezetet, mindenféle ártalommal és bántalmazással szembeni védelmet.
3. A gyermekek támogatása abban, hogy minél rövidebb idő alatt visszatérhessenek saját (vérszerinti) családjukba.
4. Amennyiben a vérszerinti családba történő visszatérésre nincs lehetőség, úgy a gyermekek tartós, családias elhelyezésben részesítésének elősegítése. Elsődlegesen örökbefogadással, ha ez nem lehetséges nevelőszülői elhelyezéssel, vagy gyermekotthoni elhelyezéssel önálló életre való felkészítés céljával.
5. Amennyiben az a gyermek érdekében áll testvéreivel együtt történő elhelyezésének elősegítése.
6. A gyermek és szülei kapcsolatának elősegítése, erősítése.
7. A gyermekvédelmi szakellátásban részesülő gyermekek, fiatal felnőttek jogainak, érdekeinek képviselete és védelme.
8. Az örökbe fogadni szándékozó személyek alkalmassági vizsgálatának, felkészítésének szakszerű biztosítása. Az örökbe adhatóvá nyilvánított gyermek számára a legmegfelelőbb örökbe fogadó szülő kiválasztása, ismerkedésük és kötelező gondozás szakszerű segítése, gyermek és örökbefogadó szülők mentálhigiénés támogatásának biztosítása.
9. A gyermekvédelmi szakszolgáltatás feladata - a gyermek külön jogszabály szerinti titkos vagy nyílt örökbefogadásának előkészítése, a nevelésbe vett gyermek örökbefogadhatóvá nyilvánításának és örökbefogadásának előkészítése, nyílt örökbefogadás esetében a vér szerinti szülő és az örökbe fogadni szándékozó személy kapcsolatfelvételének előkészítése érdekében
10. A gyermeki jogok érvényre juttatása, az egyéni elhelyezési tervek és egyéni gondozási - nevelési tervekben foglaltak megvalósításának biztosítása, segítő-támogató szemléletű ellenőrző tevékenységgel.
11. Naprakész, szakszerű, pontos, a hatályos jogszabályi követelményeknek megfelelő, különböző adattartalmú és összefüggésű nyilvántartások vezetése. Határidősjelentési, adatszolgáltatási kötelezettségek, statisztikai kimutatások, rendszerelemzések gyors, precíz teljesítése céljából.
12. Ügyeleti szolgálat működtetésével elősegíteni, a hivatali időn túli elhelyezést igénylő gyermek, szükségleteihez igazodó, adott tartózkodási helyéhez legközelebb eső gondozási helyre kerülését.
13. A gyermekvédelmi szakszolgáltatás a szaktanácsadás keretében szakmai, módszertani segítséget nyújt a személyes gondoskodásra irányuló szakfeladatok ellátásához.
A szakszolgálat feladata
1. Megyei Gyermekvédelmi Szakértői Bizottság működtetése
2. Gyermekvédelmi gyám, eseti gyámi hálózatot működtetése
3. Közvetítői feladatok ellátás
4. Örökbefogadással kapcsolatos feladatok
5. Elhelyezési csoport működtetése
6. A szakszolgáltatási feladatok ellátásának biztosítása